Hyppää pääsisältöön
Kalastus.com
Etusivu
Keskustelu
Kalenteri
Galleriat
Kalaruoka
Kalastuksen ABC
Kalastusvideot
Kalastuslinkit
Vapoja
Anonymous
18.03.2023 - 18:14
Keskustelualueet
Kaikkea kalastuksesta
Mainostus sallittu
Uutisia
Viritykset ja rakentelu
Raportteja kalavesiltä
Kalastusvideot
Uusimmat viestit 2h
Uusimmat viestit 12h
Uusimmat viestit 24h
Lisää uusi viesti
Kirjautuminen
Käyttäjätunnus tai sähköposti
*
Salasana
*
Luo uusi käyttäjätili
Pyydä uutta salasanaa
OMAT TIETONI
Muuta asetuksiasi
Muuta profiiliasi
Netiketti
Omat galleriat
Omat ilmoitukset
Foorumihaku
Kaksi eri vapaa joudut ostamaan nuihin touhuihin
Luulin että se oli itsestäänselvää.
Happy Anglerista saisit halvalla Abu Svartonker vavan 240cm 30-100g vieheille.N.50+postikulut.
https://www.erakontio.fi/kauppa/kormy-hyrrajigivapa-by-kalastajan-kanava/
Siitä ahvenjigaukseen.
Kalastajan kanavan vapaa en voi suositella, specsit ei luo missään. https://happyangler.fi/tuote/daiwa-prorex-ags-spin-avokelavapa/ https://happyangler.fi/tuote/daiwa-steez-ags-avokelavapa/ Jos on rahaa osta jompi kumpi niistä. Jos ei ole suosittelen daiwa Luvias vapaa. Jos budjetti on alle 150 okuma pro crank hyvä vaihtoehto erittäin kevyt vapa hintaansa nähden. Okuma Helios vielä parempi, mutta kalliimpi. Vältä Shimano ja st croixin vapoja. Daiwa prorex X on myös kohtuullinen.
Edellinen "vältä Shimanon vapoja" ????
Vähä ihmetyttää kyseinen kommentti ilman perusteita, sillä minulla kyseisen firman vapoja useita eikä ole ollut ongelmia.
Hauki vavaksi:
Savage Gear MPP2 7,3 (221cm) 100g
Ahven vavaksi:
Savage Gear SG4 Medium game 7,3(221cm) 7-23g
Shimano speedmaster ja beastmaster kummastakin etuvapa rengas katkesi heti 3 kilon kuhasta kummatkin, ja niissä huonot specsit verrattuna daiwaan esim speedmasterissa alconite vapa renkaat kun taas daiwassa samalla hinnalla sic-k renkaat
Minulla on Shimanon telejä ja kaksiosaisia Catanoja ja Exageja ja tähän mennessä kymppi suurin, eikä yksikään vapa ole vielä mennyt kalan toimesta rikki. Ainoastaan vahingot kun on astunut vavan päälle tai jäänyt oven väliin ja taisi nekin olla Daiwan vapoja.
Kyllä outoa on.
Savage Gear MPP2 7,3 (221cm) 100g
Ahven vavaksi:
Savage Gear SG4 Medium game 7,3(221cm) 7-23g
SG:n vavat kyllä kiinnostaa, lukenut paljon hyvää ja vieheetkin todella toimivia. 8 jalkaa tai enemmänkin olisi hyvä koska pääasiassa kalastan rannalta
Mikäs on sinun budjetti? Okuma pro perch tai pro crank erinomaista kummatkin pro crank illa lentää pitkälle.
Vaikeaa ehdottaa vapaa Jos ei tiedä budjetti mutta Jos rannalta heität suosittelen meritane vapaa esim https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/daiwa-luvias-avokelavapa itsellä tuo vapa ja Shimano stradic 2500 kelalla ja 0.08 kuidulla 3gr vieheet lentävät jopa 40m ja 9gr lotto 80m
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/daiwa-ballistic-avokelavapa-hasp... halvempi vapa 2-12 gr suositus ja 2.5m pitkä. Vapa renkaat parhaimmasta huononpaan Fuji torzite,sic-K-alconite-Fazlite.
Lisää uusi kommentti