Piensaimaalla pilkintä
06.01.2023 - 17:58

Onko Piiluvalta ja Suniselta tältä kaudelta kokemuksia?
Onko isompaa löytynyt ja miltä syvyysalueelta?
Huomenna pitäisi lähteä Piiluvalle etsiskelemään. Taitaa vain olla kala tiukassa kun tuli lumi jään päälle.
Kaupungin lahdelta nousi kirkkaalta jäältä hyvin isoa ahventa tasurilla mutta syönti loppui kuin seinään kun tuli lumi päälle.
Jäi Suninen ja Piiluva kuitenkin käymättä. 7h pyörin kaupungin lahdella ja Mikonsaaren selällä.
Silppuahventa löytyi monesta paikasta mutta filekalat oli täysin hukassa. Ei minkäänlaista havaintoa isommasta ahvenasta.
Ei se auta ku lähteä huomenna merelle yrittämään jos siellä kala söisi paremmin.
Tein sitte ihan hyvän ratkaisun kun lähdin vähän pohjoisempaan potkukelkkaileen, 6m vedestä 49cm, 1,33kg ahven perzan pikkukevennetyllä ahvenvärissä. Pari muuta 400g tän lisäksi samalla tasurilla. Kaksi tyyppiä oli mainitsemassasi paikassa passissa, en kerennyt jutteille kun jo lähtivät.
Tein sitte ihan hyvän ratkaisun kun lähdin vähän pohjoisempaan potkukelkkaileen, 6m vedestä 49cm, 1,33kg ahven perzan pikkukevennetyllä ahvenvärissä. Pari muuta 400g tän lisäksi samalla tasurilla. Kaksi tyyppiä oli mainitsemassasi paikassa passissa, en kerennyt jutteille kun jo lähtivät.
Oliko koko päivän? itä vai länsipuolella?
Aamusta Virolahdelle. Sieltä on nyt kohtuullisesti noussut.
Joo menivät klo 9 aikoihin paikalle ja lähtivät klo 14. Olivat siinä aika keskelle. Kävin pikasesti kattoon syvyyttä niiden laikulla, hauki ja pari vähän parempaa ahventa kävi kattoon pilkkiä siinä kohdalla.
Käyn huomenna lyhemmän reissun tässä vähän lähempänä, kireitä huomiselle.
Tuliko kalaa?
Mereltä rapia 6kg psselia ruokakalaa. Tasurilla ja morrilla pääasiassa.
Ei tullu käytyä, meni alaselkä eilen tolla liian matalalla mummopotkurilla liika ahneesti potkiessa aivan juntturaan niin ei meinannu aamulla päästä sängystä ylös. Kävelyki tekee pahaa. Olis kyllä ollut aika raaka keliki tänään täällä -12 ja tuuli päälle. Mut hyvä kuulla että mereltä tuli hyvä potti.
UP.
Viimeviikonloppuna kaukaan selällä. Ruoakalat ~250-450g x 8 matkaan. Tiestysti Daivan punamustalla tasurilla.
Huomenna pitää käydä kopasemassa Lauritsalan sataman edusta. Siellä näytti viimeviikonloppuna ukkoja istuvan.
Parin viikon päästä pääsen mäkin taas sinnepäin vihdoin terveen selän kanssa etsiskelemään kaloja. Piiluvanselällä tarvii käydä kyllä joku kerta, saan ehkä yhden kaverin käymään niin voisi lähteä sinne tutkimaan paikkoja. Jakaraselällä tuli käytyä viime keväänä tutkimassa, näkyi isoja mutta oli huonolla syönnillä silloin.
Tuosta vinkki Piiluvalle. Pallo= +500g.
Vuosien saatossa tosin. Melkein voisi toki sanoa, että ihan jokapaikasta Piiluvalta saattaa ison ahvenen tavoittaa…
Nuo siis omia kaloja ainoastaan.
Kiitos vinkeistä. Kyllähän tuo sellanen selkä on että varmasti löytyy hyvän kokoista kalaa. Onko tuolta tullut tasurilla vai pystyllä paremmin?
Kiitos vinkeistä. Kyllähän tuo sellanen selkä on että varmasti löytyy hyvän kokoista kalaa. Onko tuolta tullut tasurilla vai pystyllä paremmin?
Punamustalla daivan tasurilla parhaiten, huonolla syönnillä morrilla tai tapsilla. Sinikromi ja kultamorri toiminu parhaiten morreista.
Tulihan sieltä Kaukaan selältä kumminkin ruokakalat. Morrilla tuli nuo. Kaveri veti jigillä isompaa.
Tulikin hommattua toi punamusta myös, ei ole vielä tullut sillä saati paljoa koiteltua. Hyvät morrikalat oot vetässy, täällä pirkanmaalla myös isoimmat pari 400g 4mm kultamorrilla, tasureilla aivan tyhjää.
Tulikin hommattua toi punamusta myös, ei ole vielä tullut sillä saati paljoa koiteltua. Hyvät morrikalat oot vetässy, täällä pirkanmaalla myös isoimmat pari 400g 4mm kultamorrilla, tasureilla aivan tyhjää.
Minulla taitaa olla 7:s punamusta menossa. Ostin myös sen isomman ja sekin toimii. Koukut on aika kovaksi karkaistu, joten kannattaa olla varvainen uos oikoo nokkakoukkua
Kaukaalta tuli tänään hyvin kalaa. +6kg hyvänkokoista ahventa keskipainolta 280g.
Suurimmaksi osaksi sinikromimorrilla ja joitakin tasurilla(pumu daiwa). Ahven söi mutta otti melko varovasti. Näyttää että syönti alkaa hiipumaan. Eilen otti rajummin.
Tänään talven ensimmäinen 0 reissu. Hämärästä hämärään ja reilu 10km tuli mittariin.
Huomenna uusi yritys. Pitänee vähän muuttaa taktiikkaa. Huomenna pysytellään reijällä pidempään ja tarjotellaan morria
Huomenna uusi yritys. Pitänee vähän muuttaa taktiikkaa. Huomenna pysytellään reijällä pidempään ja tarjotellaan morria
Niin kuin itse totesit edellisessä viestissä, että näyttää syönti alkavan hiipua, niin silloin kannattaa pitää välipäiviä ja tehdä jotain muuta. Itse huomannut ihan vastaavaa ja odotellut uutta kuuta. Jostain syystä järvillä tuo kuunkierto vaikuttaa talvella kalan syöntiin melkoisesti. Tarkkaileppa kuun tilannetta kun seuraavan kerran saat hyvin kalaa. Jostain syystä itsellä ne parhaat saaliit tulleet lähes aina samassa kuun asennossa. Yksi asento on selkeesti muita parempi ja kaksi muuta ihan ok. Sitten on se asento kun et saa muuta kuin pikkusilppua jos sitäkään.
Joo kannattaa ensin vilkaista kslakalenteriin, niin ei pettymys tule yllätyksenä, jos on saaliskeskeinen kalastaja.
Muuten kannattaa aina lähteä kalaan, jos haluaa vain virkistäytyä.
Muuten kannattaa aina lähteä kalaan, jos haluaa vain virkistäytyä.
Ei ne kalakalenterin otit pidä ihan paikkaansa. Ovat suuntaa antavia. Parhaat ottipäivät eivät ilmene kalenterista. Ajan kanssa sen oppii milloin sinne kalaan kannattaa mennä.
Eipä sillä kalan saannilla ole niin isoa merkitystä. Mukavahan se on onkia tyhjääkin. Ja jos kalaa pitää saada niin aina voi onkia pikkuahventa. Sitähän saa värikoukulla aina ja on maultaan parasta.
Kolmas talvi menossa kun on jokainen vapaapäivä oltu jäällä aloituksen jälkeen ja onhan noita huonon syönnin päiviä huomattavasti enemmän kuin hyvänsyönnin päiviä.
Nyt jäälle mars. Kireitä!
8h takana. Kalat oli tiukassa mutta ruokakalat lähti mukaan.
Liikuin ja porasin 08-14 välin ja sain siinä ajassa yhden 0,5 kg hauen, kilon lahnan ja kuvan kaksi pienintä ahventa.
14 tulin takas lähtöpaikoille ja aamuisista reijistä nuo kolme isointa. Isoin 680g löi tasuriin ja pienenmmät tasuri-morri tekniikalla ylös.
juuri sopi tuo lahna 6” reijästä.
Miksi isoimmasta ei ole kuvaa?
Miksi isoimmasta ei ole kuvaa?
Vähän epäselvästi ilmastu vissiin mutta kuvan isoin 680g
Lauantai päivä kanavansuulla 10km/8h ja moooonta reikää. Ei yhtään paistiahventa. Yksi lahna ja hauki.
Uusi kuu juuri syntymässä ja ilmanpaine seilannut monta päivää taas ylös ja alas. Liekkö näillä vaikutusta mutta jokatapauksessa tämän passiivisemmaksi kala ei voi enää muuuttua.
Nyt Piiluvalle porailemaan. Todennäköisesti tänäänkin saa tyhjää pyytää.
Piiluvan puolella kala oli vöhän aktiivisempaa. Ruokakalat mukaan. isoin 680g. Loput 150-250g puolenkymmentä kappaletta.
Mukava lukea raporttejasi arvon Pikisaari! Itse jokusen reissun tehnyt suniselle ja piiluvalle. Kerran huippusaalis, muuten hädintuskin ruokakalat.
Huomenna Lemin Kivijärvelle kuhan toivossa. Pien Saimaalta en yhtään pilkki kuhaa ole saanut jään läpi, vaikka uistellen noita kyllä saa kohtuullisesti. Mikäköhän siinäkin on? Onko kukaan muuten saanut siikoja pieneltä puolelta? Itselleni on tullut vain yksi. Muutenkin etelä karjalan alueelta siika paikat hakusessa. Liittokiven selältä isolta puolelta olen joskus saanut useammankin/ pilkkireissu.
Kovasti on pari viikkoa väännetty reikää (viikonloppuisin) mutta kalat ovat pitäneet suun kiinni lähes täysin.
Perjantaina kanavansuulta 560g ahven ja yksi tasuri siimat poikki. Isoa kalaa oli selkeästi reijän alla eikä ollut hauki.
No tein siihen sitten muutaman laikun houkuttelemaan kalaa. Paikalla oli särkiparvi jonka seasta isompi ahven tuli.
Lauantai menikin sitten Piiluvan selällä tyhjää pyytäessä. Saaliina pari haukea ja 200g ahven.
Kyselin muilta pilkkimiehiltä saaliista ja tyhjät oli reput muillakin.
Sunnuntaina päätin sit lähteä heti aamusta kanavansuulle testaamaan josko laikusta tulisi isompaa.
Pilkii oli reijässä noin 07 maissa. Lunta tuli ja oli kova tuuli. Aika hämärä aamu. Kaiussa ei näkynyt elämää ennenkuin vähän ennen kahdeksaa kun särjet alkoivat liikkua. Muutaman särjen käytin jäällä morrilla.
Yhtäkkiä särjet hävisivät kaiusta ja paksu viiva lähti rauhallisesti nousemaan kohti tasuria. Ajattelin että hauki taitaa olla, mutta otetaan kumminki tärppi pois kuleksimasta. Pidin tasuria ihan paikallaan ja rauhallisesti kala nappari kiinni. Tunsin että nyt on vauraampi ja vielä tuntui että hauki sieltä taitaa nousta. Anturi pois reiästä ja kala putkeen.
Tunne oli kyllä melko muikea kun pää nousi vedestä ja selvisi, että iso ahvenahan sieltä tulee😁
Jatkoin vielä onkimista pari tuntia mutta muuta ei enää tullut. Muutama isompi kävi pyörähtämässä avannon alla mutta ei tasapaino kelvannut.
Ahvenella oli painoa 1,75kg ja pituutta 49cm. Siinä meni edellinen 1,62 kg ahvenennätys komiasti rikki.
P.S mahakoukkuunhan se tämäkin löi. Mahakoukussa värinä punaista lankaa.
Vuosien saatossa 4 kpl yli 2kg appuroita piiluvalta.
Vuosien saatossa 4 kpl yli 2kg appuroita piiluvalta.
Mistäpäin piiluvaa kalat olet saanu? Kyllä siellä isoja ahvenia on. Aika kova kalastuspaine. siellä on ja tuntuu että isommat ahvenet on menny siellä aika vähäksi. Laskin yksi vuosi jotta siitä Naurissaaren päästä nostettiin yli 1000kg ahventa talven mittaa. Tämä määrä siis pelkästään vakio ukkojen saaliit yhteensä. Nyt on toinen huono talvi peräkkäin.
Kuhat kuulemma hävinneet Piiluvalta. Meinasivt ilmeisesti verkotusrauhoitusta siihen.
Komea ahven kyllä, saman mittanen kun se mun tammikuinen, vaan painoa reilusti enemmän, ns. normaalipainoisempi. Itsellä ollut nyt todella vaikeaa löytää isompaa, tänään sentään näkyi jo reilumpia kaiussa, mutta vieherallista huolimatta ei niitä saanut ottamaan. Tuuli kyllä haittasi tänään ettei viitsinyt ruveta eri morreja solmimaan siiman päähän.
Sivut
Lisää uusi kommentti