Hyppää pääsisältöön
Kalastus.com
Etusivu
Keskustelu
Kalenteri
Galleriat
Kalaruoka
Kalastuksen ABC
Kalastusvideot
Kalastuslinkit
13 fishing pilkkivavat
Anonymous
22.01.2022 - 11:27
Keskustelualueet
Kaikkea kalastuksesta
Mainostus sallittu
Uutisia
Viritykset ja rakentelu
Raportteja kalavesiltä
Kalastusvideot
Uusimmat viestit 2h
Uusimmat viestit 12h
Uusimmat viestit 24h
Lisää uusi viesti
Kirjautuminen
Käyttäjätunnus tai sähköposti
*
Salasana
*
Luo uusi käyttäjätili
Pyydä uutta salasanaa
OMAT TIETONI
Muuta asetuksiasi
Muuta profiiliasi
Netiketti
Omat galleriat
Omat ilmoitukset
Foorumihaku
Eikös tämä kalastusopas K. Keskitalo käy samantyyppisiä vapoja ison ahven kalastuksessa. Aika herkkäkärkkinen ja ns. letkumpi vapa ison ahvenen tasuroinnissa. Ehkä kaiku helpottaa, kun näkee milloin ahven tulee ottamaan ja pystyy valmistautumaan vastaiskuun letkummallakin vavalla.
https://www.youtube.com/watch?v=FL_8C3GSMY8
https://m.motonet.fi/fi/tuote/541450/Wiggler-pilkkivapa-jaykka
Huono tuntuma. Tämän tyylin vavoissa on paras tuntuma, ovat helppo kuljettaa mukana ja kaiken lisäksi halpoja. Myyntimiehet tietty yrittää myydä mieluummin 50€ pilkkivapaa
Huono tuntuma. Tämän tyylin vavoissa on paras tuntuma, ovat helppo kuljettaa mukana ja kaiken lisäksi halpoja. Myyntimiehet tietty yrittää myydä mieluummin 50€ pilkkivapaa
Tuntuma on hyvä ja halpa laite, mutta vähän rimpula ja kyllä alkaa hermoa rassaan tuo lukitus. Ei ole se puolan lukitus tehty isompi sormiselle äijälle.
13 fishing vavat erittäin soivia pelejä ja huomattavasti mukavampi väsytellä kalaa vapamutkalla niinkuin kesällä. Suosittelen
Onko kellään kokemusta tosta 13 fishing wicked ice (M) kepukasta? Oisko tarpeeks jäykkä kuhalle?
Käyttäny kirjolle tota m vapaa ja aika notkee on ainakin väsytyksessä.
Itsellä Patriotin Mustard Heavy 75cm kuhan ja ahvenen tasuroinnissa. Omaan käteen varsin mainio keppi eikä maksa maltaita ja vastarit uppoaa niin kuin pitääkin. Olisi toki mielenkiintoista verrata mm. noihin 13fishingin tikkuihin, niistä mulla ei kokemusta.
Minä olen viime vuodet käyttänyt pääasiassa Ugly Stick Ice -vapoja ja perhokelan tyylisiä keloja. Nuo vavat ovat kohtuuhintaisia ja niitä saa eri pituisia ja jäykkyosiä. Mielestäni niistä 50 - 60 senttiä pitkät ja notkeimmat ovat parhaita suomalaisille kaloille.
Keloina olen käyttänyt kevyitä pehokeloja ja niitä muistuttavia ns. pilkkikeloja Jälkimmäinen on parempi, koska ei jäädy ja jumitu perhokelan tapaan. Tuollaisessa kelassa ei ole vapautettavaa puolaa, mutta itseäni se ei haittaa, koska pilkin pääasiassa metrin kahden vedessä
Peruspikkikaloille ei tällaisia vehkeitä tarvitse, mutta aina silloin tällöin onkeen tarttuu isompi hauki tai jopa taimen, ja silloin on hyvä olla käytössä joustava vapa ja jarrullinen kela.
Lisää uusi kommentti