Teno 2019
11.09.2018 - 11:15
Kohti uutta lohikesää mennään kovalla vauhdilla. Turistien kauden alkuun 272 aamua ja paikallisilla 263.
Luvanmyynti siirtyy ensi kesänä paikalliselle kalatalousalueelle ja tuon pohjalta mielenkiintoista
nähdä luvanmyynnin toteutus. Voisiko olla, että nykyistä luvanmyyntisivustoa hyödynnetään siirtämällä
se ELY:ltä uudelle hallinnoijalle vai tuleekohan tilalle jotakin muuta?
Onko lukijat menossa Tenolle ensi kesänä vai muita suunnitelmia tilalle?
kkk tarkoitti varmaan tämän kesän lohimääriin verrattavaa saalista, se on hyvä.
Meitä kalastajia on niin monenlaisia, joillekin ei riitä mikään, jotkut ovat tyytyväisiä kun saavat yhdenkin kalan.
Tenolla eräs Kuusamon lahja Utsjoelle paasaa paikallisten lohenpyynnistä kuinka ne tappavat passiivipyydöillä kaikki lohet mutta ei huomaa katsoa peiliin, sieltä katsoo myös henkilö joka pyytää pyytämässä päästyäänkin ja tappaa kaikki lohet. Meuhkaa vielä saaliskiintiöstä, vois itsekin hieman toteuttaa aihetta vaikka soutaakin turistien kanssa. Kuollut kala on aina kuollut kala, oli se kenen veneessä hyvänsä.
turisti saa lohen ilmoittaa sen itselleen vaikka soutaja vei lohesta puolet. ja kauden päätyttyä suotajakin ilmoittaa saman lohen saaduksi. näin tenon saalis tuplaantui vapakalastuksen osalta. verkosta saatuja nyt ei retostelemalla kannata ilmoittaa vaan ilmoittaa vain joka kolmannen lohen. näinhän se menee.
norjassakin kuollut lohi on kuollut ja poissa kutukarkeloista. väittävät kyllä ettei norjalaiset ihan hirmuja pyydä, mutta silloin tilanne vasta huono onkin jos lohia ei edes ole, eikä niitä nyt kukaan ylettömästi lahtaa. toivottavasti tuo kaikuluotain pidetään ainakin 10 vuotta, jotta saadaan materiaalia ja vertailulukuja koko lohen elinkierron ajalta
Jos kalakanta imetään kuiviin, ottanee se vaelluskalakannoilla sen väh. 15 v toipua(optimistinen) huomioonottaen, että toimet on elpymistä myötäilevät. Tenolla aika kaukana, eikä ole valitettavasti ainut vapaa vaelluskalajoki Suomessa, missä hommat on kustu kohtuu isolla kädellä ja nyt lähinnä jaaritellaa,piperellään, vaikka jokainen ajatteleva ihminen tietää, että pitäisi tapahtua radikaali muutos lähes kaikessa.
Täällä taidettiin jossain vaiheessa kysellä mihin Posti-Pekan sivut on kadonneet. Tuli vastaan uudet sivut ja blogi-kirjoitukset tulee vanhaan malliin uusien sivujen blogi-linkin taakse.
https://www.posti-pekka.fi/
https://yle.fi/uutiset/3-10966229
Utsjoella menee muutenkin lujaa. Ei tullut yrittäjille konkursseja, ei joutunut kunta holhuoksen alle ym. mitä täällä Kalastus comissa ennustettiin. Kokonaisuutta ajatellen sääntöä voitaisiin vielä rukata esim. pienemmät poolit joita paikkakuntalaiset voisivat vuokrata kalastajille.
Hyvä vuosi ollut kalastus turismin osalta paikallisille.muutenkin kiitettävästi lohta ollut tänä vuonna tenossa koko alueella.tästä on hyvä jatkaa
Elokuun viimeiseen päivään saakka löytyy nousulukemat. Pylväistä verraten n. 7000 lohta vähempi kuin viime vuonna ja tämän vuoden luotaamisjakson ollessa edellisvuotta pidempi sekä sisältäen kyttyrälohta seassa voisi hatusta heittää ainakin 10 000 atlantin lohen puutteen viime vuoden nousulukemaan pääsemiseksi. Osin sitä selittänee lohien suurempi keskipaino mutta niukkaa on nousu ollut.
http://kalahavainnot.fi/tenojoen-nousulohiseuranta/
Posti-Pekan blogin paluu on yksi vuoden parhaita uutisia. Kiitos meidän kaikkien kalastajien puolesta.
mikä kenellekin hyvä on? sain kesäkuussa 10 lohta joista suurin 12,8kg huonoin vuosi ainakin kymmeneen vuoteen. kylläkin osa kesäkuusta meni sairaalassa, mutta silti. tenolta ei saanut lohta edes joka vuosi ja tilanne on kai huonontunut vuosi vuodelta viimeisen 20 vuoden aikana.
kai tenon lohi kuitenkin pientä tarkkaan säädeltyä kalastusta kestää ja ei kai kukaan haluakkaan että tenosta tulisi taas lohijokien suvereeni kuningas. isot lohet vähenee ja titit pääsee lisääntymään reilusti.
oikeasti naaraiden vapautus pakko ja ruuaksi vain alle 90cm koiraita. tappavat pyydykset pois tenosta. siinä olisi toimiva systeemi ja teno saattaisi vielä elpyä. nykyisin mennään kokoajan ns minimi edellä ja ja pyritään päästämään jokeen vain juuri se määrä lohia joka riittää sukupuuton välttämiseen. luonnon valinta ei pääse vaikuttamaan vaan kaikki saa lisääntyä eikä lohien poikasilla ole ravinnosta kilpailua, niin että vain vahvimmat selviäisi. linnut syö tyhmät poikaset pois ja kun niitä on jo alkuun liian vähän on tulos tuo ettei nousijoita enää riitä. lohta kuolee ihan luonnostaankin aika paljon ja takaisin jokeen palaa vain muutama prosentti jos sitäkään. On totta että prosentuaalisesti saadaan vähistä lohista parempi poikastuotto ja poikas tuotto prosentuaalisesti pienenee kutukannan kasvaessa, mutta poikasten laatu taas kasvaa huomattavasti ja suurlohen geenistö pääsisi taas vahvistumaan. tilanne korjaantuu viimeistään silloin kun ihminen ei enää pysy tällä pallolla hengissä.
https://areena.yle.fi/1-50101023 loppupuolella myös tenosta asiaa, niin osaatte peilata hiukan miksi mihinkin on tultu.
https://areena.yle.fi/1-3396291 siinä vähän lisää historian havinaa. koskakohan mahdetaan tajuta että tappamista tulee rajoittaa.
ps tenolla ei keuli ketään. muutama hetki kesässä on sellainen että paikallinen soutumies saa saalista, mutta siihen se sitten jääkin.
https://www.lapinkansa.fi/korkein-oikeus-ottaa-kantaa-saamelaisten-kalas...
https://www.youtube.com/watch?v=HZbXqKliYK4
https://www.lapinkansa.fi/korkein-oikeus-ottaa-kantaa-saamelaisten-kalas...
Mikä tekee saamelaisista jonkun erikoisjoukon, muu kuin ehtymätön ahneus, että heille pitää olla kalastuksessa eri oikeudet. Käräjäoikeuden päätöksen mukaan jokainen suomalainen voi omalla kotijoellaan kalastaa ilman lupia, kun se muuten on heidän kansalaisoikeuksia vastaan. Suomalainen on yhtä arvokas kuin saamelainen. Eli kova rangaistus näille lainrikkojille. Tai etsikää sellainen lakipykälä kalastuslaista, joka kertoo kotijoella kalastuksesta, ettei lupia tarvitse.
Älä ole jäpikäs katkera.
Ei kyseessä olekaan siitä onko kenellä minkälaisia oikeuksia.
Onko jossain säädetty, että saamelaiset eivät saa puolustaa heille kuuluvia maahan ja ennenkaikkea veteen ( kalastus) liittyviä oikeuksiaan. Kyse on jos jäpikäs et satu tietämään, isossa jaossa tiloille määriteltyjä oikeuksia joita valtion toimesta ulosmitataan erilaisilla lakimuutoksilla.
Emmehän halua olla rasistisia mihinkään suuntaan.
Onnea ja menestystä valitsemallasi tiellä.
Tenossa kalastaminen on keskeinen osa Saamelaisten traditiota. YK velvoitti Australian hyväksymään aboriginaalien traditiot. Syyttäjä tulee niin häviämään tämän jutun, joissa koitetaan estää Saamelaisia harjoittamaan traditioitaan.
tenon lohi on tuhottu paikallisten pyyntioikeuksien takia ja kurimus tulee jatkumaan, niin kauan kuin läpinäkyvät verkot saa tenossa kalastaa. onko tenon lohella jotain olemassaolon oikeuksia? voiko kulttuuri olla niin tärkeä että sen nimissä tuhotaan kulttuurin kivijalka? mielenkiinnolla seuraan mitä tulemaan pitää. tenon lohen tuhoajat pitää saada vastuuseen oli ne tuhoajat sitten ketä hyvänsä. 2019 pitäisi jo olla järkeä päässä mutta ei hyvältä näytä. muualla saadaan lohi palautettua vetoojiin ja tenolla ei saada kilvan tappamista edes rajoitettua. voit lahdata 400 lohta päivässä tai vaikka 3000 jos satut saamaan.
Jos peilataan miten on ennen saanut kalastaa niin yhtä hyvin rannikon kalastajat voivat vaatia heille ajoverkko oikeutta,koska niin ovat heidänkin edeltäjät pyytäneet.
Ihmisen oikeus on aina mennyt kalan oikeuden edelle. Lohen verkkopyynti on saamelaisen sielun keskuksessa.
Vaikkei Suomi olekkaan ratifioinut Ilo 169:ä, käynee tuossa juurikin kuvatulla tavalla.
Tenon lohi alkaa kyllä nousumäärien perusteella olemaan sen verran kamalassa tilassa, että jotain radikaalia pitäs tehdä ja loikata 2020-luvulle hiljalleen. Loppuu lohi ja sitten kyllä traditiotkin. On kyllä käsittämätöntä, että Suomen arvokkain kalakanta ei omaa oikein minkäänlaista lainsuojaa. Edes niitä vähimpiä suojatoimia, mitä ns sivistyneillä lohijoilla on toteutettu jo vuosia.
Joopa joo, tärkeintä on nautintaoikeus, lohella niin väliä. Laittaa vähän lisää verkkoja sivujokiin ja kulkutusta lisää, rttä saadaan kaikkien pakastimet täyteen.
Kun tunnutte tietävän kuinka paljon kiinteitä pyydyksiä oli viime ja edellisenä kesänä pyynnissä niin kertokaa se täällä numeroina. Ei riitä rantapusikosta repäistyt vihjailut.
Kertokaa se määrä mikä on Nuorgamin Rajalasta Inarijoen ja Karasjoen yhtymäkohtaan.
Te haluaisitte ilmeisesti käyttää siirtomaa politiikkaa ja ottaa määräysvallan kuten valkoiset tekivät
Etelä-Afriikassa ja ryhtyä käyttämään paikallisia soutuorjinanne. Onhan se sekin tapa riistää mielivaltaisesti ihmisiä joilla ei ole varaa palkata kalliita asianajajia puolustamaan itseään ja vähäisiä omaisuuksiaan.
Tuon kaiken jälkeen te kehtaatte vielä haukkua paikallisia valtion avustusten varassa eläjiksi kun ensin olette saattaneet heidät kurjuuden kynnykselle.
Kaikesta tuosta huolimatta paikalliset yrittävät hankkia jokapäiväisen elannon vaikeuksista huolimatta.
Paikalliset kyllä taipuu määrättyyn pisteeseen saakka mutta taittumaan eivät suostu.
Merisaamelaisia on kuitenkin rajoitettu, niin miksei joki saamelaisia?
Ei täyty pakastimet noilla nousumäärillä. Vaikka joka ikinen lohi joesta saataisiin. Tenon lohta ei jokeen noussut kuin 15000 kpl ja niistä 80% tittiä eli jäädään niin vähään saaliiseen että hirvittää.
Tenon tutkimus aseman johto nahkurinorsille ja heidän yläpuolella olevat päättäjät. Tilannehan on katastrofaalinen.
Kuinkas kävi kun siirtomaa isännät ajettiin pois Etelä-Afrikasta? Menikö koko homma vähän kurjaksi. Sama tapahtuisi saamenmaalla jos Suomen, ruotsin ja Norjan infran hoito lakkaisi.
Kertokaa se määrä mikä on Nuorgamin Rajalasta Inarijoen ja Karasjoen yhtymäkohtaan.
Te haluaisitte ilmeisesti käyttää siirtomaa politiikkaa ja ottaa määräysvallan kuten valkoiset tekivät
Etelä-Afriikassa ja ryhtyä käyttämään paikallisia soutuorjinanne. Onhan se sekin tapa riistää mielivaltaisesti ihmisiä joilla ei ole varaa palkata kalliita asianajajia puolustamaan itseään ja vähäisiä omaisuuksiaan.
Tuon kaiken jälkeen te kehtaatte vielä haukkua paikallisia valtion avustusten varassa eläjiksi kun ensin olette saattaneet heidät kurjuuden kynnykselle.
Kaikesta tuosta huolimatta paikalliset yrittävät hankkia jokapäiväisen elannon vaikeuksista huolimatta.
Paikalliset kyllä taipuu määrättyyn pisteeseen saakka mutta taittumaan eivät suostu.
Ei tarvita verkkojen kappale määriä, kun yksikin on liikaa. Ja luotaimet kertoo asian tilan.
Pitäähän niitä lisätä, kun kalaa on vähemmän joessa mutta silti pitää saada koko suvun pakkaset täyteen.
Kun tunnutte tietävän kuinka paljon kiinteitä pyydyksiä oli viime ja edellisenä kesänä pyynnissä niin kertokaa se täällä numeroina. Ei riitä rantapusikosta repäistyt vihjailut.
Kertokaa se määrä mikä on Nuorgamin Rajalasta Inarijoen ja Karasjoen yhtymäkohtaan.
Te haluaisitte ilmeisesti käyttää siirtomaa politiikkaa ja ottaa määräysvallan kuten valkoiset tekivät
Etelä-Afriikassa ja ryhtyä käyttämään paikallisia soutuorjinanne. Onhan se sekin tapa riistää mielivaltaisesti ihmisiä joilla ei ole varaa palkata kalliita asianajajia puolustamaan itseään ja vähäisiä omaisuuksiaan.
Tuon kaiken jälkeen te kehtaatte vielä haukkua paikallisia valtion avustusten varassa eläjiksi kun ensin olette saattaneet heidät kurjuuden kynnykselle.
Kaikesta tuosta huolimatta paikalliset yrittävät hankkia jokapäiväisen elannon vaikeuksista huolimatta.
Paikalliset kyllä taipuu määrättyyn pisteeseen saakka mutta taittumaan eivät suostu.
Ai siis me olemme saattaneet kurjuuteen teidät. Eli me, jotka olemme tehneet rahaa kuntaan, kuten esim. minäkin 13 vuoden ajan. Me olemmekin sitten syyllisiä. No nythän se totuus sieltä paljastui. Turisti ja muualta tulleet asukkaat ovatkin tuhonneet Utsjoen ja Tenon. No sen kyllä huomasin jo siellä asuessani, että eipä kovin tervetullutta ollut aikoinaan saapumiseni. Kun heti aloin markkinoimaan Tenoa ja Utsjokea muille turisteille. Järjestin rakennusprojekteja ja autoin monin tavoin nuoria kalastajia sekä kuntaa saamaan rahaa. Että sillä tavalla se menikin, että kurjuutta tulikin tuotua. No hyvä että läksin pois, niin kunta vaurastuu uudelleen. Sai varmaan entinen asuntoni vuokralaiset, joille kunta voi maksaa asumitukea jne. Minulle sitä ei koskaan tullut, kun en koskaan sitä hakenut. Ja kyllä ei tarvinnut rantapuskasta repiä sitä verkkomäärää ja kulkutusmäärää, jota tuli päivittäin 13 kesän ajan nähtyä. Mutta mitäpäs se tämmöisen kurjuuttajan näkökulma meinaa, kun itse laittomasti kalastatte siellä. Sehän varmaan parantaa lohensukua, laiton kalastus. Onnea vaan kunnalle, vielä me kerran kohtaamme sellaisen pöydän ääressä, jossa ei ole kiva olla.
Sivut
Lisää uusi kommentti