Menestystä kuhavesille

Siek-M on puolalainen käsityönä valmistettu uistin. Jokaisen uistimen uinti ja maalaus on uniikki. Jokainen uistin koeuitetaan tehtaalla. Vieheissä on hyvät koukut. Leukalappu on erityisen ohut parhaimman mahdollisen uinnin aikaansaamiseksi.

Puolassa uistinkalastus on samantyylistä kuin Suomessa. Arvostettuja kalalajeja ovat kuha, hauki ja ahven. Siek-M on tunnetaan Puolassa yhtenä parhaimmista kuhavieheistä. Värivalikoimassa on huima skaala värejä aina ärsyväreistä luomuväreihin.

Team Siek-M lures on suomalainen kokeineiden kalamiesten vetouistelujoukkue, joka osallistuu Suomessa järjestettäviin kalastuskilpailuihin. Tutustu tämän kalakalenterin kautta jäsenten omiin kalastusretkiin ja seuraa joukkueen menestystä vetouistelukisoissa.

Viestejä saapunut : Saturday, November 21

Vastaanotettu 21.11.2009 09:56

Haukikalassa Pyhtäällä 20.11.

Korkealla oleva vesi ja etelätuuli - kaikki palikat kohdallaan, mutta syönti aamupäivän oli kehnoa. Sisälahden aivan kurassa ja ulompaa löytyi sitten kirkkaampaa vettä. Päivän saldoksi FL oppaiden kanssa 15 haukea, joista 3,5 kg isoin. Ehdoton väri oli kirkkaan keltainen räikeänpunaisella päällä. Jerkkejä heiteltiin. -Mika

Vastaanotettu 21.11.2009 09:53

"Lisää vain vesi"

Kenen lienee Trotholmenissa oleva hieno "Galaxy" kalapaatti?

Vastaanotettu 21.11.2009 09:51

Taimenkalassa 18.-19.11. Helsingissä

Keskiviikkona vesi oli nousussa ja tuuli oikeasta suunnasta. FL:n oppailla hyvää taimenen syöntiä, mutta vain kaksi kalaa ylös. Toinen mitallinen. Torstaina vesi laski taas kohisten. Päivä alkoi aamusumussa, josta kehkeytyi säiden puolesta hieno kalastuskeli. Laskeva vesi veti kalat rannasta ja ei evän vilaustakaan. -Mika